Pojęcie skóry tłustej określa cerę charakteryzującą się nadmiernym wydzielaniem sebum. Zjawisko to jest związane z czynnością gruczołów łojowych i jest traktowane jako okres przejściowy, który mija wraz z upływem lat. Niemniej jednak zdarza się, że kłopoty z cera tłusta mogą utrzymać się do wieku dorosłego.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju cery jest przetłuszczanie się skóry w tzw. obszarze litery T, czyli strefy o największym zgromadzeniu gruczołów łojowych: czoła, nosa i brody oraz środkowa część klatki piersiowej i pleców.

Nadmiar łoju przede wszystkim ma odbicie w aspekcie estetycznym ? powoduje, że skóra jest błyszcząca i zgrubiała, a także wyróżnia się ziemistym zabarwieniem.
Co więcej, mimo że skóra tłusta jest mniej podatna na podrażnienia związane z warunkami atmosferycznymi oraz płytkie zmarszczki to w rezultacie powstają na niej w późniejszym wieku głębokie bruzdy.


Gruczoły łojowe przy cerze normalnej wydzielają taką ilość łoju aby pokryć zapotrzebowanie skóry zawdzięczającej mu ciągłość i wytrzymałość będących warunkami tzw. biernej odporności na zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe.

Za nadmierne wydzielanie łoju odpowiedzialne są zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne:

  • wiek
  • zmiany hormonalne
  • płeć
  • cykl miesiączkowy u kobiety
  • temperatura otoczenia dieta
  • długotrwały stres


W przypadku dbałości o skórę tłustą najważniejsze jest zachowanie  równowagi między wydzielaniem a usuwaniem nadmiaru sebum.
Należy usunąć część łoju, ale nie wolno zupełnie pozbawić warstwy rogowej substancji lipidowych, gdyż wówczas bardzo łatwo może dojść do powstania skóry tłustej odwodnionej. Zaleca się wystrzeganie się ciągłego stosowania bardzo agresywnych środków myjących, antyseptycznych i odtłuszczających, które zaburzają naturalną florę bakteryjną skóry, zmieniając jej odczyn z kwaśnego na zasadowy, które paradoksalnie wzmagają nadmierne wydzielanie sebum.

Zaleca się:
- stosowanie kosmetyków bogatych w  antyoksydanty, czyli substancje przeciwdziałające wolnym rodnikom
- stosowanie środków myjących maksymalnie 2 x dziennie  rano i wieczorem
- dietę zawierającą odpowiedni poziom witamin B2, B6 i A
- stosowanie łagodnych środków myjących
- systematyczne stosowanie peelingów, jednak nie częściej niż 1-2 razy tygodniowo
- stosowanie technik relaksacyjnych: przykładowo: joga, medytacja, wysiłek fizyczny w celu rozładowania stresu
- wystrzeganie się spożywania żywności wysokoprzetworzonej typu fast- foody
- ograniczenie spożywania mleka i jego przetwory oraz produkty wysokowęglowodanowe

Przeciwskazania:
- unikać tłuszczy z wysoką zawartością kwasu oleinowego: olej z orzechów laskowych, olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek
- unikać bardzo tłustych kremów
- nie stosować zbyt często glinek mineralnych (glinka zielona, biała)
- unikać drażniącego detergentu - SLS w żelach myjących
- unikać tłuszczy roślinnych, zwierzęcych i syntetycznych  powodujących "zapchanie porów", np. oleje mineralne, wazelina, woski
- unikać zasadowych mydeł, które zmieniają odczyn skóry z lekko kwaśnego na zasadowy, które odpowiedzialne są za zaburzenia równowagi bakteryjnej skóry
- nie stosować w codziennej pielęgnacji kosmetyków o działaniu odtłuszczającym i matującym zawierających kaolin, talk i związki glinu


Artykuł został stworzony przy wykorzystaniu materiałów i wiedzy  z ogólnodostępnych źródeł internetowych.