Jak wszyscy wiemy nadmiar rafinowanego cukru nie służy zdrowiu. Z tego powodu coraz częściej poszukujemy innych rozwiązań osładzania sobie potraw, napojów itp. Ciekawym rozwiązaniem jest ksylitol.

Ksylitol - naturalny słodzik

Ksylitol (cukier brzozowy) to naturalny słodzik, który stanowi zdrową alternatywę dla powszechnie stosowanego białego cukru. W odróżnieniu do cukru, ksylitol zawiera aż o 40 proc. mniej kalorii i posiada zdecydowanie niższy indeks glikemiczny, dlatego polecany jest przede wszystkim cukrzykom i osobom będącym na diecie.

Ksylitol wykazuje się przyjaznym działaniem przy utracie wagi mimo iż wciąż jest środkiem słodzącym:)

Ksylitol najczęściej jest pozyskiwany z kory fińskiej brzozy, choć występuje również w niektórych owocach (truskawkach, jagodach, malinach, śliwkach, gruszkach), kolbach kukurydzy i grzybach. Warto wiedzieć, że ludzki organizm również w niewielkich ilościach wytwarza ksylitol.


W przeciwieństwie do tradycyjnego cukru, ksylitol ma dużo niższy indeks glikemiczny.


Ksylitol z wyglądu przypomina zwykły tradycyjny cukier, czyli biały, krystaliczny proszek.


Tak więc cukier brzozowy wygląda i smakuje tak, jak tradycyjny cukier. Ponadto podczas jego używania można dodatkowo wyczuć bardzo przyjemny, miętowy aromat. Ksylitol można znaleźć w wielu produktach. W sprzedaży najczęściej występuje jako skarmelizowany cukier, choć spotkać można także gumy do żucia z ksylitolem, miętówki, a także pasty do zębów i aerozole do nosa.


Dodatkowo, ksylitol sprawia, że szkodliwe bakterie w jamie ustnej nie mają pożywki, co ma pozytywny wpływ na zdrowie naszych zębów.:) Jednak to nie jedyne działanie stomatologiczne! Ksylitol:

  • Zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, co jest dobre dla zębów i może również ochronić przed osteoporozą.
  • Zwiększa produkcję śliny. Ślina zawiera wapń i fosforany, które odżywiają zęby.
  • Zmniejsza kwasowość śliny, co prowadzi do mniejszej degradacji szkliwa zębów.


Na koniec powiedzmy kilka słów na temat spożywania ksylitolu. Zazwyczaj jest dobrze tolerowany, ale niektórzy ludzie gdy spożyją go zbyt dużo mogą mieć kłopoty trawienne, takie jak wzdęcia czy biegunka.

Niemniej jednak, jeśli będziemy stopniowo wprowadzać ksylitol do diety, to szansa na pojawienie się wyżej wymienionych kłopotów jest bardzo mała.